Choinka bożonarodzeniowa

Historia choinki świątecznej

Choinka świąteczna w zależności od regionu Ziemi to głównie świerk, sosna i jodła. Jeśli z wielu powodów, czy to ekologii, czy ze względu na wygodę nie chcemy skorzystać z żywego drzewka, wówczas dostajemy do dyspozycji sztuczne choinki z PVC.

Początki choinki bożonarodzeniowej sięgają 16 wieku. Po raz pierwszy wygląd drzewka bożonarodzeniowego został namalowany na obrazie z 1521 roku. Od tamtej pory zwyczaj rozprzestrzeniał się po całych Niemczech. Poza Niemcami drzewko świąteczne zyskało sławę dopiero w XIX w.

W niektórych artykułach drzewko świąteczne wiązane jest z ludową tradycją kultu zawsze zielonego drzewka, które czczone było już w okresie przed nastaniem chrześcijaństwa.
Inni autorzy w swoich opracowaniach historycznych uznają, że choinka bożonarodzeniowa stosowana była jako drzewo poznania dobra i zła, nawiązując do rajskiego drzewa.

Drzewko świąteczne zwyczajowo ozdabiane jest bombkami w formie kul, aniołków, lub dzwoneczków, produktami spożywczymi w formie m.in. ciasteczek i cukierków w postaci długich lasek, a od 18 wieku, także różnego rodzaju oświetleniem. W teraźniejszości są to przeważnie elektryczne światełka, natomiast w czasach, kiedy je wprowadzano ze względu na brak elektryczności, stosowano jedynie świece.
Na szczycie choinki bożonarodzeniowej zakłada się przeważnie gwiazdę lub bombkę w formie iglicy.

Copyright 2014 , artykuł -Choinka bożonarodzeniowa historia-
Opracowany artykuł został stworzony w oparciu o en.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>